Emekli Maaşına Haciz Konur Mu

By | Ocak 23, 2017

Genellikle emeklilerin kredi çekmesi çok sık rastlanan bir durumdur. Bazen emekli bir baba, anne veya dede ikna edilerek kredi çekmesi yönünde teşvik edilir. Sonrasında kredi ödemelerinde yaşanan sıkıntılar da ise emekliler tarafından akla Emekli Maaşına Haciz Konur Mu sorusu gelir. Emekli maaşlarına haciz konması pek kolay bir ihtimal değildir, bazı durumlar haricinde.

Çok sık karşılaşılan bir olay değildir emekli maaşına haciz. Bankalar tarafından her koşulda emekli maaşına el konulamayacağını bilmeniz gerek. Öncelik olarak emekliliğiniz için açılan hesabın normal mevduat hesap olmadığını bilmelisiniz. Emekli maaşınızın yattığı hesap aslında sizin maaşınızın yattığı ve maaş hesabı olarak adlandırılan hesaptır. Siz kredi çekerken eğer maaşınızın yattığı bankayı tercih ettiyseniz bankalar genellikle kredi ödenmediğinde emekli maaşınıza kesinti uygular. Şöyle bir durumla da karşılaşabilirsiniz, farklı bir bankadan kredi çektiniz ve ödemediniz. Kredi çektiğiz banka, emekli maaşınızın yattığı bankaya yazı geçerek emekli maaşından kesinti yapılmasını isteyebilir. Bu çok sık başa gelen bir olay olmasına karşın aslında yasal haklarınızı bilirseniz bu gibi işlemlere karşı önlem alabilirsiniz.

Emekli Maaşına Haciz Konur Mu noktasında S.G.K. kanununda bir madde geçmektedir. Bu madde de bankaların emekli maaşına kesinti uygulamasının hangi durumlarda yapılacağına ilişkin bilgiler yer almaktadır. 5510 sayılı kanun maddesi der ki; SGK prim borcu gereği olan alacaklar ve 88.maddeye tabi nafaka ve tahsil gerektiren işlemler dışında emekli maaşına haciz konulamaz. Bu maddeye göre emeklilik maaşınıza banka tarafından herhangi bir haciz uygulanamaz. Emekli maaşına haciz boşandığınız eşiniz tarafından çocuk için nafaka dolayısı ile gelebilir.

Emekli Maaşına Haciz Konur Mu Konusunda Kredi Sözleşmesine Dikkat Edin !

Bankalar kredi çeken emekli için sözleşmede yer verdiği bir madde ile kredi ödenmemesi durumunda maaşınıza haciz koyma yetkisi elde edebilir. Bu noktada sözleşmeyi iyi okumanızda fayda var. Herhangi bir haciz durumunda itiraz hakkınız bulunmaktadır. Bunun için savcılığa haciz koyan banka hakkında itiraz dilekçesi ile suç duyurusunda bulunmalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir