Dolar Çıktı Benzine Zam Gelecek mi?

By | Ocak 21, 2017

Her araç sahibinin hatta şu sıra araç almayı düşünenlerin aklında aynı soru Dolar Çıktı Benzine Zam Gelecek mi? Ülkemizde ki TL/USD kurunun rekor üstüne rekor kırdığı şu günlerde benzine zam gelmesi de kaçınılmaz ihtimaller arasında. Benzinin nereye kadar fiyat artışı yaşayacağını ve zammın yaşanıp yaşanmayacağını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Yatırımcılar tarafından beklenen tabi ki TL karşısında USD Dolar ve Euro kurunun artması benzine de zammı tetikleyeceği yönünde. Özellikle de doların rekor kırdığı ve zirveye oynadığı bu günlerde her an benzine zam açıklanabilir. Bilindiği üzere ülkemiz benzin ve doğalgaz kaynakları bakımından dışa bağımlı bir ülke. Üstelik dışarıda temin ettiğimiz bu ürünler dolar üzerinden hesaplanmaktadır. Bu nedenle alış yaptığımız anda ki kur üzerinden benzin pompa fiyatlarına yansıması da kaçınılmaz hal alıyor. Cari açığın en büyük bölümünü de ithal etmek zorunda olduğumuz enerji ürünleri oluşturmakta. Dolar kurunda ki artış benzine direk olarak yansımaktadır. Bu sebeplerden dolayı da Dolar Çıktı Benzine Zam Gelecek mi? sorusunda cevap maalesef evet olmaktadır.

2016 yılı ikinci çeyrekte akaryakıt fiyatlarını incelediğimizde büyük bir artışın olduğunu görmekteyiz. 2016 Ağustos ayında 1 lt benzin 4,30 TL iken bugün 5 TL’nin çok üzerine geldiğini görmemiz mümkün. Dizel bir aracınız varsa da bu zamlardan etkilendiniz ve 3,60 TL civarında ki lt fiyatının şu an 4,50 TL’nin üzerine olduğunu sizde gözlemlemişsinizdir. Sonuç olarak TL’ dolar kuru karşısında değer kaybetmeye devam ettikçe maalesef akaryakıt fiyatları da aynı oranda artış gösterecektir.

Güncel Benzin Fiyatları İstanbul ( 21 Ocak 2017 )

güncel-benzin-fiyatları-istanbul

Dolar Çıktı Benzine Zam Gelecek mi? Ne Kadar Bir Artış Yaşanır?

Bildiğiniz üzere Enerji Piyasası Denetleme Kurulunca geçen aylar içerisinde tavan fiyat uygulamasına gidildi. Şu an için petrol şirketleri tarafından uygulanan baskı sonucu bu uygulamanın kalkması da gündemde. Böyle bir olay söz konusu olur ise benzin fiyatları çok büyük artış gösterebilir. Doların Türk Lirası karşısında değer kazandığı bu günlerde hükümet tarafından önlemler arttırılmaz ise benzin fiyatlarının 6 TL dolaylarına kadar çıkabileceği konuşuluyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir