Büyükbaş Hayvancılıkta Para Nasıl Kazanılır

By | Ocak 18, 2017

Devlet tarafından hayvancılık sektörünün gelişmesine ne kadar önem gösterildiğini verilen hibelerden görebiliyoruz. Bunun nedeni, eski Türkiye’nin hayvancılık alanında gelişmiş olması ve çağımızda ne yazık ki ihtiyacın karşılanamamasından kaynaklanıyor. Eskiden evet nüfus azı ve çoğunluğu köy yerlerinde yaşayan halkımız hayvancılıktan geçimini sağlıyordu. Fakat, sayısal verilerde nüfus rakamına değil kişi başı düşen hayvan sayısına bakmak mantıklı olacaktır. 80’li yıllarda nüfus sayısı 45 milyon iken 85 milyon büyükbaş hayvan sayısı vardı. Günümüzde ise 80 milyon nüfus var fakat büyükbaş hayvan sayısı 58 milyon civarı. Bu verilerle konuya başlamamızın nedeni, hayvancılık sektöründe ki büyük kar marjının günümüzde üst seviyelere çıkmış olması. Sadece devlet destekli teşvikleri ele alsak bu işe girmenin de diğer sektörlere göre çok daha kolay olduğu ( hibe destek alma konusunda ) aşikar. Peki Büyükbaş Hayvancılıkta Para Nasıl Kazanılır ?

Hayvancılık sektöründe ki daralma, temel besin kaynaklarından olan et ve sütün talebini karşılayamacak konuma gelmesi ile bu sektörde çok büyük bir açığı oluşturdu. Şöyle düşünün, yukarıda bahsettiğim rakamlara bakacak olursak günümüzde büyükbaş hayvancılık ile ürettiğiniz ürünlerin elde kalma şansı yok. Özellikle de kaliteyi ön planda tutmanız halinde iyi paralar kazanmanız mümkün. Devlet tarafından verilen faizsiz kredilerin yanı sıra özel kurum ve kuruluşların da desteği ile hayvancılık yapmayı düşünenler kolaylıkla hayallerine kavuşabilirler. Son zamanlarda bu sektörde yaşanan teknolojik gelişmeleri de takip ederek güzel bir iş kurmanız mümkün.

Kısaca bugün Büyükbaş Hayvancılıkta Para Nasıl Kazanılır hep birlikte irdeleme şansına sahip olacağız. Yazımıza yorum yaparak sizde fikirlerinizi paylaşabilirsiniz. Büyükbaş haycancılık günümüz ihtiyacı kadar geleceğin de en parlak sektörlerinden bir tanesi konumunda. Çağımızda parlatılan bir çok mesleğin geçerliliği kısa olurken hayvancılık ölmeyecek sektörlerin en başında gelmektedir.

Büyükbaş Hayvancılık Nasıl Para Kazandırır?

Öncelikle büyükbaş hayvancılık sektörünün geniş olduğunu bilmeli ve hangi alanda bu işi yapmak istediğinize karar vermelisiniz. Hangi hayvan türünü ( sığır, manda, at, eşek, katır ) ve nerede bu işi yapacağınızı önceden belirlemelisiniz. Örnek vermek gerekirse, sığır yetiştiriciliğini seçtiniz. Bu alanda da tekrar bir karar aşaması oluşmalı. Yani besi sığırcılığı mı, süt sığırcılığı mı? Yapmanız gereken de işte tam olarak bu. Plansız hareket ederseniz işe başlamadan zaten hayal kırıklıkları yaşar ve işten soğursunuz. O nedenle karar vermeli ve planınızı belirlemelisiniz. Bu işten büyük paralar kazanmak için bilgi şart, bol araştırma yaparak öğrenmeli ve emin adımlar atmalısınız. Bilinçsiz olursanız başarısız olacağınız kesin.

Büyükbaş Hayvancılık Size Göre mi? Büyükbaş Hayvancılıkta Para Nasıl Kazanılır ?

Büyükbaş hayvancılık işi yapmanız için illa ki köyde yaşamanız gerekmiyor. Bu işe başlamadan önce şunu bilmelisiniz, bu iş çok karlı bir iş ve çok iyi paralar kazanabileceğiniz bir iş fakat şu kriterleri de barındırmalısınız. Sermaye, emek, sabır ve bilgi. Sermaye kısmı zaten belli başlı teşviklerle ulaşabileceğiniz unsur. Emek olmadan hiçbir işte başarılı olamayacağınız da bir gerçek. Sabır, evet çok büyük paralar kazanmak için sabretmeniz gerekecek. Bilgi ise değindiğimiz en önemli madde. Şu anda bu yazıyı okuyorsanız büyükbaş hayvancılığa merakınız var demektir. Peki merak yeterli mi? Tabi ki hayır en azından dana ile düve arasında ki farkı bilmelisiniz? Ayrıca, işe başlamadan önce büyükbaş hayvancılık yapılan çiftlikleri yerinde görüp bu işi yapanlardan bilgi almanız da faydalı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir